středa 4. 6. / 09:00   /   Knihovna Třinec

ČTEFESTÍ INSPIROMAT 2025

WORKSHOP + 2025

seminář pro všechny, kteří chtějí číst s dětmi

Vstupné: 1 100 Kč Kč

Program / Lektoři / Workshopy / Přihláška

Komu je seminář určen?

Knihovníkům a pedagogům, kteří se chtějí dál vzdělávat, používat metody aktivního učení ve své práci s dětmi, setkávat se a společně tvořit.

Účastnický poplatek

Účastnický poplatek na osobu je 1 100 Kč. Poplatek zahrnuje lektorné, materiál na workshopy a drobné občerstvení. Účastníci obdrží osvědčení o absolvování semináře.

Cíle společného setkání učitelů a knihovníků

  • ukotvíme si vědomosti o různých způsobech vedení reflexe, která dětem pomáhá v učení a v osobním rozvoji napříč vyučovacími obory,
  • v roli žáka prožijeme lekce, ve kterých je akcentováno vzdělávání pro budoucnost (kritické myšlení, reflexe, kreativita, kooperace a komunikace),
  • vyzkoušíme si práci s různými typy textů, se kterými se dá aktivně pracovat ve výuce,
  • budeme sdílet zkušenosti, inspirace a potřeby ve čtenářství mezi knihovníky a učiteli.

 

Program

8.30–9.00

Příjezd, prezence, uvítací káva, čaj / Vstupní hala knihovny
MOLEKULY ČTENÍ - představení projektu / Knihovna pro děti

9.00–9.10

Přivítání a zahájení (Martina Wolna, ředitelka knihovny, Věra Palkovská, primátorka statutárního města Třinec) / Velký sál 

9.10–10.10

Nonfikce - je všude, ale na okraji (sebe)vědomí, Anežka Kuzmičová

10.20–11.50

1. blok workshopů

11.50–12.50

polední pauza
(možnost dát si oběd v kavárně v budově knihovny)

12.30–12.50

MOLEKULY ČTENÍ - představení projektu / Knihovna pro děti

12.50–14.20

2. blok workshopů

14.20–15.00

závěrečná diskuze a shrnutí

15.00

Závěr a rozloučení

nahoru ⇑

Lektoři

Anežka Kuzmičová

Anežka je hlavní vedoucí projektu WONDRE. Je laureátkou Ceny Neuron pro nadějné vědce (2022) a v letech 2020–2024 vedla mezioborový tým, v němž byla klíčovou spolupracovnicí členka WONDRE Markéta Supa. Předtím absolvovala doktorské studium (2008–2013) a následné prodloužené postdoktorské působení (2013–2019) na Stockholmské univerzitě ve Švédsku. Od dob svého doktorátu se pohybuje na pomezí humanitních a sociálních věd a zaměřuje se na nové, sociálně inkluzivní perspektivy čtení jako ztělesněné a imaginativní zkušenosti. Více o Anežce a jejím výzkumu: Medailon

Nonfikce - je všude, ale na okraji (sebe)vědomí

Jako dospělí věnujeme více času informačnímu čtení než ponoru do smyšlených příběhů. Každodenní zprávy, recepty či osudy slavných v nás mnohdy vyvolají i velké emoce. Dětské čtenářství a prožitek ze čtení přesto spojujeme především s fikcí. Proč? A jaké to má následky pro čtenářské (sebe)vědomí dětí?

Veronika Peslerová

Veronika je náruživá čtenářka, lektorka a blogerka. Dlouholetá dětská knihovnice a ředitelka Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě. Momentálně příležitostná lektorka kurzů a workshopů v oblastech dětského čtenářství, literatury pro děti a mládež a kritického myšlení a zároveň průvodkyně svých čtyř dětí v rámci domácího vzdělávání.  Autorka inspiračního blogu Pesleří.

Marika Zadembská

Vede Knihovnu pro děti a mladé v Třinci. Vytváří originální a vysoce hodnocené programy zaměřené na rozvoj předčtenářských dovedností a podporu čtenářství. Je respektovaným vzorem ostatním knihovníkům, motivuje, neustále někde běhá a neúnavně propaguje kvalitní dětskou literaturu. Baví ji projíždět republiku křížem krážem, povídat si o knihách a čtení, inspirovat a motivovat ke čtení druhé. Je ředitelkou festivalu ČteFesT a podílela se na vzniku aplikace Čtenářský metr. 

Barbora Coufalová

Je druhostupňovou učitelkou českého jazyka na základní škole v Bašce. Její srdeční záležitostí je zejména prožitkové čtenářství a pisatelství. S žáky pracuje ve formátu dílen čtení a psaní, pravidelně zařazuje prožitkové a postojové lekce. Výuku se snaží vést konstruktivisticky s využitím metod kritického myšlení a prvků formativního hodnocení. Na své škole zastává zároveň roli třídního učitele a také mentora a koordinátora pro čtenářství a pisatelství. Své zkušenosti ale sdílí i „za hranicemi Bašky“. Otevírá například hodiny pro studenty a budoucí učitele, vede workshopy, příležitostně lektoruje. Od roku 2022 pak působí také jako pedagogická konzultantka projektu Pomáháme školám k úspěchu. V loňském roce se stala semifinalistkou prestižní soutěže Global Teacher Prize, a zařadila se tak mezi třicítku inspirativních pedagogů České republiky roku 2024.

Daniel Rušar

Je autorem knih pro společné čtení dětí a rodičů. Je lektorem sociálního rozvoje pro organizace a firmy, zaměřuje se na komunikaci v náročných situacích, řešení konfliktů, resilienci a dýchání. Koučuje jednotlivce.

 

nahoru ⇑

Workshopy

1. Typy dětských čtenářů a jejich potřeby

Máte rádi otevřené konce, rádi vyhledáváte fakta, milujete komiksy, čtete mezi řádky? Jaký jste čtenářský typ? A jaké typy čtenářů jsou děti kolem vás? To, jaký jsme typ, velmi ovlivňuje naše učení čtení, rozvoj čtenářství, výběr knih i upřednostňování čtenářských úkolů a aktivit. Společně se seznámíme s čtenářskými typy a jejich čtenářskými potřebami, představeny budou i konkrétní aktivity a knihy vhodné pro jednotlivé typy.

Lektorka: Veronika Peslerová 

2. Text jako zážitek: prožitkové čtenářství a pisatelství ve výuce

V roli žáků 2. stupně si prožijeme čtenářskou lekci. Bude v ní dostatek prostoru pro společné přemýšlení, diskuzi nad textem, „hledání mezi řádky“, ale i možnost vlastního sebevyjádření. Následně se na lekci podíváme i naší „učitelskou optikou“ a budeme prozkoumávat, jak a směrem k jakým cílům byla lekce vystavěna. Pozornost zaměříme i na rozdílné typy čtenářů a rozdílné přístupy k nim. 

Lektorka: Barbora Coufalová

3. Jak motivovat a inspirovat ke čtení

Interaktivní seminář. Podíváme se jak přistupovat, inspirovat a povzbuzovat druhého (čtenáře) podle typologie MBTI (Myers-Briggs Type Indicator), jak vnímat svoje potřeby a zároveň reflektovat a pracovat s potřebami druhých lidí, kteří jsou v opačném pólu než my sami. A taky vyzkoušíme, jak zůstat zvídaví, jak mlčet i jak klást otázky těm, kteří čtou jiné knihy než my.

Lektor: Daniel Rušar 

4. Tiché poklady

Když budeme dostatečně potichu, pomalí a trpěliví možná uslyšíme knihu vyprávět svůj příběh. Ukážeme si, že absence slov povzbuzuje hlas. Pojďme ji naslouchat, pojďme se inspirovat, pojďme spolu objevovat. Práce se silent book je pro všechny čtenáře i nečtenáře silným zážitkem. Nastupte na palubu vesmírné lodi a užijte si fantastické dobrodružství – výlet na Měsíc! 

Lektorka:  Marika Zadembská

nahoru ⇑

Přihláška

 

Galerie